Městys Křivoklát

Historie obce

Dějiny obce Křivoklát jsou úzce spjaty s dějinami stejnojmenného hradu. Ten byl založen uprostřed hlubokých lesů na počátku 11. století českými knížaty. Na přelomu 14. a 15. století začala v křivoklátském podhradí vznikat prvá obydlí drobných řemeslníků. Brzy se pro tuto část Křivoklátu vžilo pojmenování Budy. Nejstarší stavbou tu byl panský mlýn, který se stal základem a středem pozdější obce.
 V druhé polovině 16. století byl na rozsáhlém návrší nad hradem Křivoklátem postaven hospodářský dvůr. Ten se stal základem druhé části obce. V průběhu 17. a 18. století srostl s malou osadou, která se jmenovala Čamrdoves, snad podle dřevěných knoflíků, jež zdejší obyvatelé vyráběli. V roce 1685 přešel Křivoklát z rukou koruny do majetku hrabat z Valdštejna a po roce 1756 se jeho vlastníky stala knížata z Fürstenberka. Když se roku 1818 oženil Karel Egon II. z Fürstenberka s Amálií Bádenskou, byla horní část obce přejmenována na počest paní kněžny na Amaliinu Horu nebo-li Amalín. Roku 1864 se k Budám a Amalínu připojila nedaleká osada Častonice a vznikl jeden správní celek. Ten byl usnesením obecního zastupitelstva z 1. 12. 1886 spojen v jediný společný katastr pod jménem Křivoklát. Roku 1896 byla obec povýšena na městys a stala se střediskem celého kraje. V majetku Fürstenberků zůstal Křivoklát až do července 1929, kdy byl odprodán československému státu. Za tzv. první republiky se stala obec s hradem oblíbeným cílem turistických tras.
 V současné době je centrem Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, která byla zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO. V samotné obci a jejím nejbližším okolí se nachází řada kulturních i přírodních památek a pozoruhodností. Necelých 500 metrů nad hradem je významný kostel sv. Petra, novogotická stavba z let 1880 - 1885, postavená na starších základech z roku 1522. Vedle kostela stojí v zahradě přízemní domek, v němž bydlel významný houslový virtuóz Ferdinand Laub.
 Ve stráni, proti hradu, se tyčí 14 metrů vysoký pískovcový pomník knížete Karla Egona II. z Fürstenberka, postavený roku 1858 Karlem J. Svobodou také v novogotickém slohu. V podhradí upoutá renesanční mlýn, v němž se narodil dvorský malíř Matěj Huťský. Z okolních strání jsou velmi pěkné pohledy na hrad i lesy.
 Z vyhlídky Paraplíčko nad řekou Berounkou, k níž se dostaneme po lesní pěšině od pomníku knížete Fürstenberka, lze spatřit starobylou obec Roztoky se strojírenským závodem Permon, stojícím na místě bývalých fürstenberských železáren z 19. století, a přírodní lokalitu Baba s bohatým výskytem vzácné flóry. Asi 1 km severně od Křivoklátu stojí na kraji lesa kaplička sv. Eustacha z roku 1697. V obci najdeme také dvě sochy sv. Jana Nepomuckého a kapličku Panny Marie. Neméně zajímavé je i okolí obce, kde doporučujeme navštívit třeba branovský Luh s přívozem, známý z knih Oty Pavla, hrad Týřov, Skryjská jezírka nebo Zbečno, ležící asi 8 km po toku řeky Berounky, které patří k nejstarším osídleným místům v kraji.

PhDr. Tomáš Bednařík

Městys